A helyes táplálkozás az egészséges alapanyagoknál kezdődik, de mi van akkor, ha az alapanyagok nem elegendőek ahhoz, hogy a szervezetünknek szükséges minden anyag a rendelkezésünkre álljon? Nos, nem kell megijednünk, hiszen léteznek étrend-kiegészítők. A Nutrilab étrend-kiegészítő termékek forgalmazóját, Anikót kérdezem.
Első kérdésem, hogy divat, vagy valóban szükséges a mindennapi táplálkozás mellett étrend-kiegészítők fogyasztására?

Tulajdonképpen mit is jelent az étrend-kiegészítő?
Az étrend-kiegészítő egy mesterséges szó az angol "food supplement" magyar fordítása. 2004-től az EU-s szabályozás van érvényben, tehát két kategória létezik: gyógyszer és étrend-kiegészítő, vagy táplálék-kiegészítő (ez utóbbi kettő ugyanaz). A gyógyhatású termék kategória idén áprilistól végleg megszűnik.
Az étrend-kiegészítők egy nagy kalap, amibe sok minden beletartozik?
Pontosan. És ez a kalap veszélyeket is rejt magában, emiatt fontos a tudatos vásárlás. Tapasztalatom szerint az orvosok, gyógyszerészek nagy része cinikus ezzel a területtel kapcsolatban és ennek negatív következménye, hogy a beteg szinte egyedül marad a választásban, internetről szerzi be az információit, öngyógyításba kezd. A cinizmus egyrészt abból ered, hogy sokszor az orvosnál csapódik le a rosszul megválasztott készítmény következménye, de az új dolgok befogadása is idő és kíséri egyfajta szkepticizmus. Gondoljunk csak a Béres cseppekre.
Mi az, amit tanácsolni tudsz a vásárláskor?
Első, hogy óvakodjunk a túlzott ígéretektől. Mivel az étrend-kiegészítőkben lévő hatóanyag koncentráció alacsony, így látványos hatás kevés esetben várható, ezek tulajdonképpen élelmiszernek minősülnek. Tehát a tudatos, hosszú távú fogyasztás vezet eredményre. A második, az a származási hely. Ezt szintén nagyon fontos tisztázni, fontos az alapanyagok visszakövethetősége is. Sok forgalmazó a honlapján tünteti fel ezeket az adatokat. Harmadik a magas ár, viccesen úgy fogalmaznék, hogy egy bicikli áráért eladni egy tablettát kicsit túlzás, bár van, akinek sikerül.
Tudnál konkrét példát mondani arra, amikor szükségesnek tartod az étrend-kiegészítők fogyasztását?

Ez egyfajta prevenció?
Pontosan, olyan mint az életbiztosítás: fizetjük fizetjük, és a végén élvezzük igazán a hasznát. Ismerek egy hölgyet (Franciaországban él) aki hatvan éves korától orvos ajánlására rendszeresen fogyaszt tengeri halakat és mellé halolajat kapszulában. Most hetven év körüli és a jó egészségét állítása szerint annak köszönheti, hogy be tudta építeni a halat az étrendjébe. Családja genetikailag izületi betegségekre hajlamos.
Ezek szerint érdemes ezen a szokáson tudatosan változtatni, és több halat fogyasztani?
Igen, még több halételt a blogodra!
Köszönöm a beszélgetést és minden jót kívánok!
Halolajról bővebben a www.nutrilab.hu weboldalon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése